Zřícenina hradu Zlenice

17.07.2018

Jízda vláčkem i na lodičce, zřícenina, krásná příroda, hřiště i koupání...To vše v jednom výletu? Ano, i to se dá zvládnout :)

Předem bych ráda na psala, že výlet je možné zvládnout i s kočárkem, ale nemáme to ozkoušené. Šli jsme s nosítkem. Cesta z vlaku, jízda na lodi i cesta podél Sázavy do Hvězdonic je s kočárkem bez problémů. Jediný zádrhel může nastat při cestě na zříceninu, ale pár kočárků jsme tam potkali.

Výchozím bodem pro nás byla Sázava, kde jsme trávili pár dní. Ale do Zlenice se dá dojet jednoduše. Vlak tam jezdí každou hodinu. Například z Čerčan nebo Světlé nad Sázavou. 

Většina vláčků, které na této trati jezdí, jsou motoráčky. Vystoupíte ve stanici Zlenice a půjdete z kopce směrem k řece. Je to pár metrů, takže se určitě neztratíte. Tady si můžete vybrat - buď se svezete přívozem přes Sázavu ( dospělí 10,- , Děti 5,- , psi 5,- )nebo řeku prostě přebrodíte, podél jezu to jde úplně v pohodě. My se svezli. 

Na druhém břehu najdete občerstvení s klasickou nabídkou pivo, malinovka, hranolky, smažák atd.. Dávám bod za toalety, které jsou udržované a čisté. Už od řeky je zřícenina vidět a čeká vás jen necelý půlkilometr do kopce, abyste se k ní dostali. Během našeho výletu zde probíhal víkend středověkých řemesel, což nás trochu mrzelo, jelikož jsme si chtěli užít zříceninu se vším všudy, ale s programem a vstupným to nebylo možné. Jinak je vstup zdarma. Doporučuji tedy  si dopředu zjistit, jestli se tam zrovna nekoná nějaká akce.

Po návštěvě zříceniny jsme se vykoupali pod jezem a pak se vydali na další cestu. Nechtělo se nám zase hned sedat na vlak, ale trochu se projít. Proto jsme vybrali cestu po červené do Hvězdonic. Je to příjemná cesta podél Sázavy dlouhá cca 4,5 km. První polovina vede lesem přímo vedle Sázavy, druhá část je hodně po sluníčku, ale je to po rovince. Cestou potkáte občerstvení U Bořka, kde můžete načerpat síly, znovu se vykoupat nebo si dát zmrzku :) 

Za další dva kilometry, v Kališti potkáte další restauraci a po pravé straně bezva hřiště mezi stromy, ( poznáte ho, je přímo pod dálnicí) kde se ochladíte. Pak už je to do Hvězdonic necelý kilometr, přes visutou lávku. 

V Hvězdonicích se nám moc líbilo nádraží. Malé, ale hezké. V čekárně knihovna ( všimli jste si projektu Kniha do vlaku?) Navíc vedle nádraží super travnatý plácek s lavičkou na vyblbnutí. V blízkosti nádraží ( u přejezdu) hospoda. Takže se tady nemusíte bát, když dorazíte hodinu před odjezdem vlaku. Děti se nudit nebudou.