Zřícenina hradu Valečov

06.07.2018

Tentokrát jsme nejeli vlakem, ale vyrazili z kempu, kde jsme stanovali. Nicméně jsme nelenili a zjistili, jak se na zříceninu pohodlně dostat vlakem.

Naše cesta začala v kempu Peklo u Komárovského rybníka. Vaše cesta vede vlakem do Mnichova Hradiště. Nádraží zde není bezbariérové, ale to nás nezastaví, jelikož jsme výlet zařadili do kategorie " s nosítkem". 

Přímo z nádraží se napojíte na trasu s názvem Zlatá stezka Českého ráje, která vás dovede až k samotné zřícenině. Cesta je necelých 5 kilometrů dlouhá a vede malebnou krajinou Českého ráje. Kromě závěrečného stoupání stezka vedená hezkou procházkou a nenáročným terénem.

K samotné zřícenině se dostanete po pár schodech a za odměnu se vám naskytne krásný výhled do okolí, komentovaná prohlídka zříceniny, sklepení i věží a najdete tu i malé občerstvení. 

Poté doporučuji vydat se dál po zelené/žluté/Zlaté stezce až k Valečovským skalním světničkám     ( již po cca 200 metrech). Terén je zde už náročnější, ale s nosítkem to zvládnete bez problémů. Tyto světničky mě zaujaly mnohem víc než známější Drábské světničky. Je to krásné místo i pro děti, které si zde mohou skalní byty prolézat, jak se jim zlíbí :)

Zpět se můžete vydat stejnou cestou nebo pokračovat dál po žluté  2,5 km do Kněžmostu a svézt se autobusem k vláčku. Nejlépe do Mladé Boleslavi.

Tip: Počítejte s cestou po sluníčku, proto nezapomeňte dostatek tekutin a něco na hlavu :)