Kočičí hrádek a rozhledna Bára

04.04.2019

Tentokrát jsme se vydali na celodenní výlet. Momentálně u nás probíhá fascinace rozhlednami 
a vším s nimi spojeným. Na předchozím výletu na rozhlednu Doubravku mě i děti zaujala stavba natolik, že jsme vyhledali další rozhledny z ateliéru Martina Rajniše. Řada padla na rozhlednu Bára a blízký Kočičí hrádek.

Celý výlet začínal v Praze na hlavním nádraží. Vyrazili jsme do Pardubic. Doporučuji pro cestu zvolit vlak eurocity, jízdenku zakoupit přes internet a místenku si dát do dětského oddílu. Kromě jistoty, že se nebudete muset stresovat z pobírajících děti, jsou v dětském oddíle super stolečky
s deskovou hrou a pan/paní průvodčí na požádání zapůjčí figurky. Případně se mi na delší cesty
do vlaku osvědčily pracovní listy týkající se výletu nebo ročního období( průběžně se pokusím nějaké přidat).

V Pardubicích jsme přesedli na spěšný vláček( případně osobák) do Slatiňan. Celá cesta z Prahy trvá přibližně hodinku a půl. A zde začala pěší cesta. Možností je několik:

  1. Kočičí hrádek, Rozhledna Bára a zpět - cca 9 km

  2. Kočičí hrádek, vyhlídková věž Na Chlumu s zpět - cca 10 km

  3. Kočičí hrádek, Rozhledna Bára a na autobus do Rabštejnské Lhoty - cca 6 km

  4. Kočičí hrádek, Rozhledna Bára, vyhlídková věž na Chlumu a zpět - cca 13 km

My vzhledem k věku dětí a jednomu z prvních výletů bez kočárku i nosítka zvolili variantu 3. Celá tato trasa je kočárkově sjízdná ( pokud nemáte křehké golfky, ale nás obyčejný sporťák by to zvládl s přehledem), část trasy je dokonce vhodná i pro vozíčkáře.

V první části trasy jsme museli projít z nádraží k zámku, kde začínala klidnější cesta. Zámek
a zámecká zahrada je v současné době uzavřená a musí se obejít. Vše je dobře značené a určitě se neztratíte. Za zámeckou zahradou jsme prošli okolo koní a zde začala lesní cesta. Už pár kroků po vstupu do lesa začne mezi stromy vykukovat kočičí hrádek a "hrozně bolavé nohy" dětí jsou rázem pryč.

Kočičí hrádek je opravdu hrádek s hradbami sotva metr vysokými. Kdysi ho nechala vybudovat kněžna Vilemína pro potěchu nejen svých dětí, ale i těch z širokého okolí. Na návštěvu si tedy nechte dostatek času, aby si děti dobývání hradu dostatečně užily. My výlet podnikali ve všední den a měly jsme celý hrádek pro sebe, ale o víkendu určitě počítejte se spoustou dobyvatelů.

Svačinu si vezměte určitě s sebou a vychutnat si jí můžete přímo zde v zastřešeném altánku.

Dál jsme se vydali po modré směrem k rozhledně Bára, cestou jsme narazili na zastávku naučné stezky s interaktivními prvky, ze kterých byly děti nadšené. Odbočku na rozhlednu nemůžete minout, jelikož se zde nachází strážce brány Železných hor - symbolický strážce, menhir
ze kterého můžete nasát energii.

Samotná rozhledna Bára je krásná dřevěná stavba kuželovitého tvaru, při cestě na rozhlednu 
se připravte na houpavé schody. My se nahoru bohužel nedostaly, protože vítr dosahoval nemalých rychlostí. Proto jsme si rozhlednu prohlédli kolem dokola a sebrali nějakou tu kešku.
V bezprostřední blízkosti rozhledny je malé dětské hřiště, občerstvení, ale také Čertova skalka
a zajímavá konstrukce "létající klacky". Také zde lze najít lanový park a singltrek, který byl prozatím uzavřený.

Jelikož už jsme měli nachozeno až až, vydali jsme se zpět ke strážci brány Železných hor a dál po modré směrem do Rabštejnské Lhoty a i tento poslední kus cesty byl zajímavý. Potkali jsme další interaktivní zastávku naučné stezky a procházeli geologickou památkou Na skalách, kde můžete vidět různé mořské sedimenty.

A poslední částí, která děti zaujala velmi, byl krásný místní rybník s názvem Rohlík. To děti pobavilo tak, že při zpáteční cestě se o Rohlíku bavily ještě v Pardubicích.

Hned u rybníka je stanice autobusu, který vás zaveze do Chrudimi. Z Chrudimi zpět do Pardubic
a rychlíkem do Prahy. Autobus, který zde jezdí je i s prostorem pro kočárek.

Určitě nedoporučuji volit opačný směr trasy - z Rabštejnské Lhoty k rozhledně je sice krátký,
ale strmý kopec, který je na začátek cesty dost náročný.

Tak šťastnou cestu :)